Hogyan tesszük a színház misztériumát a mindennapok praktikus élményévé?

RMPSZ tagság

Regisztráljon a tagsággal járó előnyökért:
- ingyenes és kedvezményes továbbképzések
- naprakész információszolgáltatás
- egyszerű ügyintézés
Jelentkezés

Hogyan tesszük a színház misztériumát a mindennapok praktikus élményévé?
Hogyan alkalmazom szülői értekezleteken, közösségfejlesztésben, tanítási órákon a drámapedagógiát?
                                        
             A kolozsvári Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ  évközi továbbképző tanfolyamot hirdet szamosujvári pedagógusok számára.

A képzés ismertetése:

A drámapedagógia művészetpedagógiai és reformpedagógiai irányzat, amely a dráma és a színház eszközeit sajátos módon használja a nevelésben. Dramatikus játékokkal segíti a valóság átélését, a személyiség fejlődését, társadalmi problémák végiggondolását és megértését, az alkotás szabadságával való megismerkedést, s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. A drámapedagógia a személyiség fejlesztésének olyan módszere, amelynek során az egyén ismeretei, készségei, képességei, társas kapcsolatai a játékvezető által irányított, csoportban végzett közös dramatikus cselekvés révén fejlődnek. Interdiszciplináris jellegű, minthogy benne több tudomány és művészet hatása talált egymásra. Ennek megfelelően a drámapedagógia gyökerei a színművészetben, pedagógiában és pszichológiában egyaránt fellelhetőek. A drámafoglalkozás nem önmutogató drámai forma; a játszó személyek emberi tapasztalatokat idéznek fel, képzelnek el. Tiszta kommunikációt, empátiát, viselkedési és játékbátorságot fejleszt; az elfogulatlan, tabuk nélküli vizsgálódás gyakorlatát igényli. Játékokkal segíti a valóság átélését, az emlékek megőrzését a figyelem fejlesztését, az alkotás szabadságával való megismerkedést, s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. A megismerés örömétől a kifejezés, az élménymegosztás öröméig juttatja el a drámajátékokban résztvevőket.

A program célja: A hallgatóknak legyen élményalapú tapasztalatszerzési lehetősége mesefeldolgozás kapcsán. A leírt anyag biztosítson alapokat a drámapedagógia és a művészetek eszközeivel történő nevelés koncentrálására. A hallgatók értelmezzék az alapvető drámapedagógiai fogalmakat, folyamatokat. Alakuljon ki alapvető motiváltság a különböző drámatechnikák kutatására, alkalmazására. A drámajátékok a résztvevőt mozgásimprovizációk elsajátítására és gyakorlására ösztönzik; fejlesztik (metakommunikatív úton) a jellemábrázolást, a dramatikus improvizációs készséget és egyéb készségeket. A színházi nevelés lehetővé teszi, hogy a résztvevők az irodalmi művek színházi adaptációját befogadóként is megéljék, kritikusan beszélni tudjanak róluk. Elsajátítják a színházzal kapcsolatos fogalmakat, színházzal kapcsolatos foglalkozásokkal ismerkednek, megtanulva, hogyan alkalmazható a drámapedagógia a tanítás-tanulás folyamatában, a tehetséges tanulók gondozásában. A résztvevők a program folyamán elméleti ismereteiket, ízlésvilágukat, felvetődő kérdéseiket cselekvésben is megjelenítik, gyakorlás során dramatikus technikákat sajátítanak el, gondolatokat és érzelmeket fejeznek ki, valós emberi szituációkat, illetve fiktív történeteket jelenítenek meg, alkalmazzák a más területeken elsajátított ismereteket és készségeket, mozgásimprovizációkat végeznek, elsajátítják az alapvető drámai kifejezési formákat, a drámajátékokban megtapasztalják a szabadságélményt, kreativitást, megismerik az alapvető színpadtechnikai eljárásokat, bővítik a drámával és a színházzal kapcsolatos szókincsüket.

Időpont:   2022. április 1-3.
Időkeret: ápr. 1, 17-20 óra élő oktatás, ápr.2. 9-12, 13-20 óraélő oktatás, ápr.3. 10-12 online oktatás (30% elmélet és 70% gyakorlat)
                Összesen: 15 óra

Helyszín: Kemény Zsigmond Elméleti Líceum, Szamosujvár

A program témai:      Bevezetés a drámapedagógiába
                                    Szülői értkezletek szervezése másképpen
                                    Mese-, versfeldolgozás a dráma eszközével

Előadó:     Rusz Csilla tanító, drámapedagógus
Célcsoport:   első sorben szamosujvári pedagógusok
Helyek száma:  max. 26
A tanfolyam végén tanúsítványt állítunk ki.
Jelentkezési határidő: márc.27

IRSAI Mónika,                                                                         
GKOMK központvezető
cookieA sütik segítenek szolgáltatásaink biztosításában.