Bevezetés az irodalomterápiába
RMPSZ tagság
- ingyenes és kedvezményes továbbképzések
- naprakész információszolgáltatás
- egyszerű ügyintézés
Az RMPSZ Székelyföldi Oktatási és Módszertani Központja az Apáczai Csere János Pedagógusok Házával partnerségben évközi továbbképző tanfolyamot hirdet székelyföldi pedagógusoknak.
A képzés leírása:
Az irodalomterápia (biblioterápia) egy sokrétűen alkalmazható módszer és szemlélet, mellyel különböző fejlesztő, önismereti és terápiás célokra használhatjuk az olvasás és az írás tevékenységeit. A módszer a művészet- és szocioterápiák metszetében helyezhető el, de nem nélkülözheti az alapos pszichológiai ismereteket sem. Szűkebb értelemben véve deklaráltan irodalomterápiás folyamatok (elsősorban csoportok) vezetését érthetjük alatta, de minden olyan esetben is hasznosítható kiegészítésként, amikor a szakember saját munkájából kifolyólag találkozik szövegekkel és szövegek mentén létrejött interakciókkal (például a magyartanár irodalomórán, a könyvtáros egy könyvajánlás során), még akkor is, ha ezek a helyzetek nem minősülnek terápiásnak. Ez a kurzus elsősorban a nem-terápiás irodalomterápiás helyzetekre fókuszál, de bemutatja az alapvető terápiás eszközöket is, melyekkel mélyíthető és segítővé tehető a szöveggel való munka.
A képzés az irodalomterápia alapjainak megismerésére fókuszál. Ennek mentén kitér az elméleti és módszertani ismeretekre (történeti előzmények, módszertani modellek, tudományos kutatási eredmények), a gyakorlati alkalmazásra és alkalmazhatóságra (felhasználási területek, szövegválasztás, folyamattervezés, kompetenciahatárok, elhelyezkedési lehetőségek) és az irodalmon kívül hangsúlyt helyez a csoportos, segítő, pszichológiai vagy “terápiás” setting megismerésére (segítő beszélgetés vezetése, csoportdinamika, első interjú).
A képzés célja:
A képzés célja, hogy a résztvevők elsajátítsák az irodalomterápiás szemléletet, megismerjék a módszer elméletét és gyakorlatát, mindezt pedig később saját munkájukban tudják kamatoztatni. A képzés végére a résztvevők megismerkednek a már meglévő szakirodalmakkal és azokkal a papíralapú és online forrásokkal, ahol tovább tájékozódhatnak és nyomon követhetik a módszer aktuális fejlődési és fejlesztési irányait, elsajátítják az irodalomterápiás szemléletű olvasás képességét és képessé válnak a saját szakterületükön irodalomterápiás megközelítéssel folytatni a munkájukat. A képzés célja az egyéni ismeretszerzésen túl a szakmai hálózat kialakítása és erősítése és az egymás közötti helyi kapcsolatépítés, elősegítve az együttműködést, a szakmai lehetőségek megosztását, a további megvalósításra alkalmas ötletek kidolgozását.
A képzés teljesítése:
Az órákon való részvétel és az órákon kívüli projektmunka: önállóan kidolgozott csoportterv összeállítása szabadon választott téma és célcsoport mentén, az alkalmazni kívánt eszközök, szövegek, a megvalósítás körülményei és potenciálisan nehéz pontjai, a tervezett célok és eredmények és a releváns szakirodalmak feltüntetésével.
Fontos! A képzés nem ad irodalomterapeuta/biblioterapeuta végzettséget és nem jogosít fel irodalomterápia/biblioterápia megnevezésű és természetű önálló munkavégzésre.
Képző: Jakobovits Kitti tanácsadó szakpszichológus, irodalomterapeuta, Pécsi Tudományegyetem - Elméleti Pszichoanalízis Doktori Iskola
A képzés időtartama: 30 óra
A képzés időpontja: 2025. február 27 – március 1.
Helyszín: Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, Csíkszereda
Célcsoport: pedagógusok, iskolai könyvtárosok
Helyek száma: 25
Jelentkezési feltételek: Az évközi továbbképzésekre az RMPSZ-tagsággal és rendezett tagsági díjjal rendelkező pedagógusok jelentkezhetnek.
A rendelkezésre álló helyeket a regisztráció sorrendjében töltik be a jelentkezők. A pályázónak a jelentkezéssel egyidőben be kell fizetnie a részvételi díjat, ezzel jelezve részvételi szándékát. A betelt csoport esetében a pótlistára való jelentkezést is lehetővé tesszük, visszalépés esetén innen pótoljuk a kieső résztvevőket.
Az RMPSZ rendezvénye Magyarország Kormánya – Belügyminisztérium támogatásával valósul meg.
Részvételi díj: 150 lej. A részvételi díj befizetése a jelentkezéskor, kizárólag bankkártyával történik az RMPSZ honlapján.
Jelentkezési határidő: 2025. február 20.
A minisztérium által elismert képzés (curs avizat) elvégzéséről az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza tanúsítványt állít ki a résztvevőknek.
Programszervezők:
RMPSZ - Péter Kinga (0728297093, kinga@rmpsz.ro),
BBTE Székelyudvarhely - dr. Szántó Bíborka, egyetemi tanár
Apáczai Csere János Pedagógusok Háza - Márdirosz Ajka Klára (ajka.mardirosz@ccdhr.eu, 0744755758)