A teljeskörű intézményi egészségfejlesztés (TIE) tapasztalatai: mi lehet hasznosítható a romániai magyar iskolákban?

RMPSZ tagság

Regisztráljon a tagsággal járó előnyökért:
- ingyenes és kedvezményes továbbképzések
- naprakész információszolgáltatás
- egyszerű ügyintézés
Jelentkezés

A kolozsvári Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ  évközi továbbképző tanfolyamot hirdet pedagógusok számára.


A képzés tematikája, rövid leírása, ismertetése
A teljeskörű intézményi egészségfejlesztés (TIE) 2012 óta jogszabályi előírás minden köznevelési intézmény (óvodák, iskolák, kollégiumok) részére.
A teljeskörű intézményi egészségfejlesztés az alábbi négy egészségfejlesztési alapfeladat rendszeres végzését jelenti az iskola mindennapjaiban - minden tanulóval, a teljes tantestület és alkalmazotti közösség, az iskolaegészségügyi szolgálat szakemberei, a szülők és az iskola környezetének bevonásával, szakmai segítés és ellenőrzés mellett:
-   I. Egészséges táplálkozás megvalósítása (lehetőleg a helyi termelés - helyi fogyasztás összekapcsolásával);
-   II. Mindennapos testnevelés minden tanulónak az egészségfejlesztési kritériumok teljesítésével, és az azt kiegészítő egyéb testmozgás;
-   III. A gyermekek érett személyiséggé válásának azaz lelki egészségének elősegítése személyközpontú pedagógiai módszerekkel és a művészetek személyiségfejlesztő hatékonyságú alkalmazásával (ének, tánc, rajz, mesemondás, népi játékok és népi rítusjátékok, kézművesség, stb.);
-        IV. Egészségismeretek széles köre készség szintű elsajátításának, más szóval az egészségműveltségnek az elősegítése (a részletes témalistát ld. alább a mellékletben).
A TIE minél hatékonyabb, jobb végzésében a pedagógusok sok segítségre szorulnak, ezért számos nagy EU-s projekt ill. kormányzati program nyújtott részükre szakmai-módszertani támogatást. A magyarországi iskolák munkájával ill. az európai színtéren folyó munkával kapcsolatos tapasztalatok nyomán hasznos megbeszélés indulhat arról, hogy a romániai magyar iskolákban mit és hogyan lehetne tenni a gyermekek jobb egészsége érdekében. 
A 3 órás képzés online formában valósul meg. A bevezető előadást (kb. 1 óra) követően a résztvevők gondolatait beszéljük meg, hogy végül hasznos ötletekkel gazdagodva figyelhessenek oda napi munkájukban a gyermekek jobb egészségét szolgáló tennivalókra.   

Időkeret:
 3 óra.
Helyszín:  Google-meet vidókonferencia. A csatlakozási linket a résztvevők e-mailban kapják meg.
Időpont:  2022. március 2., 16 óra

A program témai:
A TIE érdeklében folytatott hosszú harc rövid története. A TIE lényege. A 4 egészségfejlesztési alaptevékenység tartalma, különös szempontjai, magyarországi tapasztalatok. A WHO Schools for Health in Europe Foundation Network (SHE) színterén zajló munka.

A TIE-ről bővebben:
Előadó:     Dr. Somhegyi Annamária Ph.D., reumatológus szakorvos, az Országos Gerincgyógyászati Központ prevenciós igazgatója, a WHO Schools for Health in Europe Foundation Network (SHE) Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) által kinevezett magyar nemzeti koordinátora
Helyek száma: 50

A tanfolyam végén tanúsítványt állítunk ki.
A beiratkozás on-line, az RMPSZ honlapján történik.
Jelentkezési határidő: 2022. február 27.

IRSAI Mónika,                           
GKOMK központvezető
cookieA sütik segítenek szolgáltatásaink biztosításában.